visacka facebook

blank

blank

Felinoterapie

Felinoterapie staví na podobných principech jako canisterapie, ale zatím v ČR nemá tak dlouhou tradici. Přitom jsou kočky v mnoha ohledech stejně vhodné jako psi. Jsou také pro svou menší velikost v leckterých zařízeních přiměřenější.

Základ felinoterapie je především využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček. Kočka navozuje příjemnou atmosféru pro komunikaci s klienty a boří komunikační bariéry. To může dokázat člověku zapomenout na bolest a utrpení, navozovat duševní harmonii a napomáhat najít ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života, odnímat pocit osamění. I prostá zodpovědnost za blízkého milovaného tvora drží mnohdy nemocné, postižené, staré nebo nešťastné lidi při životě. Oblast psychická je s oblastí fyzickou velmi úzce spojena. Znevýhodněný člověk se může cítit vyhoštěn z lidské společnosti, uzavírat se do sebe, přestávat komunikovat s okolím a navazovat nové sociální kontakty s lidmi. Zvíře však dokáže člověku mnohé nahradit. Přijímá člověka bez předsudků a podmínek, a přitom mu poskytuje dostatek podnětů včetně náhradní citové vazby, stává se jakýmsi prostředníkem mezi člověkem a okolním světem, ale vyžaduje také splnění určitých podmínek ke svému životu - a tedy pro člověka tolik důležitý pocit zodpovědnosti a nezastupitelnosti. Kočka má i vyšší tělesnou teplotu, prohřívá ztuhlé končetiny a při hlazení kočky se snižuje krevní tlak a zároveň hlazení motivuje k pohybu. Přítomností kočky v zařízení se lidé učí porozumět chování zvířat a mít k nim dobrý vztah.

Felinoterapie patří stejně jako canisterapie do skupiny zooterapií. Ve felinoterapii hraje hlavní úlohu kočka. Jedná se o podpůrnou léčbu somatických a psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt člověka s kočkou.

 

felino 1 felino 2 felino 3

 

Rozlišujeme dvě možnosti využití:

  • AAT (Animal Assisted Therapy) kočka je součástí terapeutického procesu a výsledky se dají změřit. Přínos felinoterapie: prohřátí končetin; zlepšení motoriky, psychiky, tlaku i stresu.
  • AAA (Animal Assisted Activites) kočka navozuje příjemné prostředí a usnadňuje komunikaci. Přínos felinoterapie: zkvalitnění života, zmírnění pocitu osamocení, v oblasti komunikace a paměti.

Pro felinoterapii se hodí každá kočka, která je zvyklá na kontakt s cizími lidmi, je zvyklá na postroj a cestování a má klidnou, milou, vstřícnou a vyrovnanou povahu. Podmínkou je 100% zdraví jedince používaného pro felinoterapii. Je dobré absolvovat felinoterapeutické zkoušky. Dovednosti, které by měla felinoterapeutická kočka zvládat najdete v našem zkušebním řádě v sekci Zkoušky.

Naše kočky navštěvují různé cílové skupiny (např. od dětí až po seniory, ale i osoby zdravé či osoby s postižením). Pro děti ve školách a školkách máme připravený výchovný program s pohádkou se živými zvířátky.

 

Pohádka o pejskovi a kočičce

(se živými zvířátky) - další aktivitou je vzdělávací program pro děti různých věkových skupin spojený s pohádkou o pejskovi a kočičce jak dělali dort. Děti učíme zábavnou formou správné péči o psy a kočky.  

Novinky

Spolupráce s Nadačním fondem NEJEN SRDCEM

Navázali jsme spolupráci s Nadačním fondem NEJEN SRDCEM. V období 13. 7. - 13. 8. 2017 každý den od 20 hod probíhá v divadle Hybernia muzikálové představení Mamma Mia! I vy můžete přispět do kasičky na naše canisterapeutické psy!

Zkoušky 26. 8. 2017 OBSAZENY!!!

Canisterapeutické zkoušky 26. 8. 2017 Pecka již plně OBSAZENY!!!  Již nepřijímáme další přihlášky! Děkujeme za Váš zájem.

Semináře a workshopy

Aura Canis, z.s. pro Vás nově připravuje nabídku seminářů a workshopů. Aktuální nabídku můžete sledovat zde:

Číst dál...

Nové termíny zkoušek

Nové termíny canisterapeutických a felinoterapeutických zkoušek pro rok 2017 naleznete v sekci zkoušky